Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Niedziela, 20 Wrzesień 2020r. imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Kapliczka – obelisk (słup handlowy)

Kapliczka – obelisk (słup handlowy) – najstarsza dynowska kapliczka z XVIII w. – ul. Piłsudskiego 9


Jedną z najstarszych, bo pochodzącą z XVIII wieku i zarazem najciekawszych kapliczek jest kapliczka obelisk posiadająca formę czworobocznego słupa. Kapliczka wykonana z cegły, ustawiona na przysadzistym cokole spełniała niegdyś funkcję drogowskazu na szlaku handlowym biegnącym przez Dynów.

 

Górna kondygnacja obelisku podzielona jest na trzy prostokątne ustawione pionowo pola. W dwóch dolnych tj. z przodu i po bokach można podziwiać półokrągłe nisze z wizerunkami Świętych, natomiast na ostatnim poziomie kapliczki z trzech stron znajdują się  prostokątne otwory, nad którymi widnieją wgłębienia w kształcie rombów z malowidłami przedstawiającymi słońce, księżyc i Oko Opatrzności na ciemnym tle. Od frontu w niszach przedstawione zostały wizerunki: u dołu Matki Boski Bolesnej w czerwonej sukni pokrytej niebieskim płaszczem z rękami wskazującymi na serce, u góry Chrystusa Ecce Homo z twarzą młodzieńca, bez oznak cierpienia i dłońmi wskazującymi na rany. Po prawej stronie u dołu malowidło Św. Antoniego klęczącego przed Matką Boską, u góry natomiast Św. Floriana ubranego w srebrzystą zbroję i okrytego czerwonym płaszczem z chorągwią w ręku. Po lewej stronie Obelisku w górnej jego części przedstawiony jest prawdopodobnie wizerunek Św. Krzysztofa z Dzieciątkiem Jezus. Natomiast w dolnej niszy znajduje się malowidło Świętej z Księgą w lewej ręce, z głową pochyloną lekko w prawą stronę i wzrokiem skierowanym ku górze. 

W 2010 r. kapliczka została gruntownie odrestaurowana.


(Źródło: Program prac konserwatorskich dotyczący przydrożnej kapliczki przy ul. Piłsudskiego 9 w Dynowie, oprac. mgr Tadeusz Sokal)