Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Czwartek, 1 Październik 2020r. imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Aktualności

215 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (2006-05-03)

W 2006 roku przypada 215 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w całej Polsce, a także w Dynowie odbyły się uroczyste obchody tego jakże ważnego i znamienitego w dziejach naszej państwowości wydarzenia.

 

Konstytucja 3 Maja, znana także pod nazwą Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 r., regulowała porządek Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszym w Europie i drugim na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej), nowoczesnym zbiorem zasad funkcjonowania państwa, zmierzającego ku demokratyzacji życia publicznego. Polacy po utracie niepodległości, ale także w tych okresach historii, w których niepodległość Polski była zagrożona, wielokrotnie odwoływali się do Konstytucji 3 Maja. Stanowiła ona myśl przewodnią i zarazem była drogowskazem w dążeniu do odrodzenia narodowego, także przed i po roku 1989 r.


Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła Msza Święta odprawiona w intencji Ojczyzny i Narodu  w której uczestniczyły Poczty Sztandarowe Szkół, Instytucji oraz Organizacji działających w Dynowie, Chór Akord, Orkiestra Dęta  Ochotniczej Straży Pożarnej w Dynowie, władze oraz licznie zgromadzona ludność miasta.


Po Mszy Św. uczestnicy przy dźwiękach orkiestry OSP przemaszerowali ulicami miasta na zorganizowane w Domu Strażaka przy ul. Szkolnej uroczyste spotkanie i okolicznościowy program artystyczny.

Mieliśmy okazję wysłuchać Hymnu w wykonaniu Orkiestry Dętej oraz okolicznościowego odczytu p. Tadeusza Święsa dyrektora Zespołu Szkół w Dynowie, nauczyciela historii. Ponadto wystąpili uczniowie dynowskich szkół, między innymi zespół wokalny „Brevis”, „Wesołe Nutki”, zespół taneczny „Bartkowiaczki” oraz zespół taneczny Zespołu Szkół w Dynowie.


Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii z imprezy:
215 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja