Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Poniedziałek, 21 Wrzesień 2020r. imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Aktualności

Dwudniowe wydarzenie kulturalne - Pogórzańskie wesele - Pogórzańska Nuta - ZAPROSZENIE (2015-05-14)

Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie zapraszana na dwudniowe wydarzenie kulturalne złożone z dwóch części, a mianowicie widowiska  „Pogórzańskie wesele” oraz Wojewódzkiego Przeglądu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Pogórzańska Nuta”. 


Obydwa przedsięwzięcia łączy temat tradycyjnych obrzędów weselnych występujących na terenie Pogórza Dynowskiego na przestrzeni 100 lat.


Inicjatywa, o której mowa uzyskała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu: kultura ludowa i tradycyjna pod nazwą „Tam gdzie jeszcze pieją koguty” -  etnoperformans weselny”.


Od marca odbywają się  warsztaty Laboratorium Podkarpackiej Tradycji, spotkania z etnografami, socjologami, przedstawicielami Stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich Pogórza. Młodzież przeprowadza badania terenowe (40 osób). Wszystkie te działania prowadzą do opracowania scenariusza obrzędu i w efekcie do dwudniowego etnoperformansu weselnego  23 i 24 maja  2015 roku.


Pierwszy dzień wesela (23 maja) prowadzonego przez Drużbę to tradycyjne obrzędy m.in. błogosławieństwo, bramy, odgrywiny oraz przyśpiewki i tańce zakończone oczepinami.


Przebieg wydarzenia:
Godz. 16.00, Stacja Kolejki Wąskotorowej w Dynowie
Pan młody wraz z Dróżbą i rodziną przybywa pod dom panny młodej. Wokół domu gromadzą się goście weselni ze wsi położonych wokół Dynowa: Pawłokomy (Koło Gospodyń Wiejskich), Dylągowej (Koło Gospodyń Wiejskich), Ulanicy (Koło Gospodyń Wiejskich), Ulucza (zespół Widymo), Harty (Towarzystwo Kultury
i Rozwoju Wsi Harta), Bachórza (Stowarzyszenie Kobiet Wsi Bachórz), Dynów (Chór „Akord”, Uniwersytet „Złotej Jesieni”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Dynowie)
Godz. 17.00, Orszak weselny przemieszcza się ulicą Kolejową i Plażową na teren Ośrodka Turystycznego „Błękitny San” w Dynowie.
Godz. 18.00 – 22.00,  Ośrodek Turystyczny „Błękitny San” w Dynowie
Orszak weselny dociera do domu weselnego, gdzie rozpocznie się druga cześć wesela.

UWAGA: Zwracamy się z prośba do osób, które przyjadą własnych samochodem, aby przed godziną 16.00 zaparkowały samochód na terenie Ośrodka Turystycznego „Błękitny San” ul. Plażowa 9 i przeszły piechotą na teren stacji kolejki wąskotorowej.  Parking na terenie stacji kolejki wąskotorowej będzie zamknięty do godz. 18.00.


W drugim dniu (24 maja) organizatorzy zapraszają weselników na poprawiny, prowadzone przez Swaszkę,  na których gośćmi szczególnymi będą uczestnicy „Pogórzańskiej Nuty” -Przeglądu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych będący eliminacjami do Ogólnopolskiego Festiwalu w Kazimierzu n/Wisłą. Goście drugiego dnia „Pogórzańskiego wesela” przywożą w prezencie swoją muzykę, w tym melodie i przyśpiewki weselne /zgodnie z regulaminem przeglądu/.


Przebieg wydarzenia:
Godz. 15.00, Ośrodek Turystyczny „Błękitny San” w Dynowie
Rozpoczęcie Przeglądu „Pogórzańska Nuta”
Godz. 18.00, Wspólne muzykowanie na ludową nutę w wykonaniu uczestników Przeglądu
Godz. 19.00, Wyniki konkursu
Godz. 19.30, Oficjalne zakończenie widowiska „Pogórzańskie wesele”,
podziękowania i dyplomy
Godz. 20.00, Festyn z zespołem CRAZY


Więcej informacji: www.mok.dynow.pl

www.wesele.idynow.pl

Zapraszamy serdecznie