Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Poniedziałek, 21 Wrzesień 2020r. imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Aktualności

XXVI EDYCJA „POGÓRZAŃSKIEJ NUTY” 24 MAJA 2015 R. (2015-04-10)

Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zapraszają na XXVI edycję „Pogórzańskiej Nuty” - Przeglądu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych będącą eliminacjami do Ogólnopolskiego Festiwalu w Kazimierzu n/Wisłą.


Tegoroczna edycja odbędzie się w ramach projektu MOK w Dynowie ph. „Tam gdzie jeszcze pieją koguty” -  etnoperformans weselny”. Projekt ten jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu: kultura ludowa i tradycyjna.
Od marca trwają wzmożone działania uczestników projektu przygotowujących się do realizacji etnoperformansu weselnego - widowiska w plenerze przedstawiającego zmiany jakie zachodziły w obrzędzie weselnym na przestrzeni 100 lat.


Od miesiąca odbywają się  warsztaty Laboratorium Podkarpackiej Tradycji, spotkania z etnografami, socjologami, przedstawicielami Stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich Pogórza. Młodzież przeprowadza badania terenowe. Wszystkie te działania prowadzą do opracowania scenariusza obrzędu i w efekcie do dwudniowego etnoperformansu weselnego  23 i 24 maja  2015 roku, na terenie stacji kolejki wąskotorowej i Ośrodka Turystycznego „Błękitny San” w Dynowie przy ul. Plażowej. Miejsca te na czas widowiska staną się domem weselnym z tradycyjnym obejściem.


Pierwszy dzień wesela prowadzonego przez drużbę to tradycyjne obrzędy m.in. błogosławieństwo, bramy, odgrywiny, przyśpiewki i tańce zakończone oczepinami.

W drugim dniu organizatorzy zapraszają weselników na poprawiny, prowadzone przez Swaszkę,  na których gośćmi szczególnymi będą uczestnicy „Pogórzańskiej Nuty” przywożący w prezencie swoją muzykę, w tym melodie i przyśpiewki weselne /zgodnie z regulaminem przeglądu/.


Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania na stronie: www.mok.dynow.pl  oraz na facebook MOK https://www.facebook.com/mokdynow

Ponadto wszelkie informacje o przygotowaniach do etnoperformansu weselnego znajdują się na w/w stronach wraz z galerią zdjęć.

Zachęcamy do śledzenia Naszych działań.


Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń do konkursu „Pogórzańska Nuta”