Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Poniedziałek, 21 Wrzesień 2020r. imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Aktualności

Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna „Powstrzymaj pijanego kierowcę” (2014-05-27)

Jak pokazują badania na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aż 35% Polaków jest świadkami prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Zazwyczaj obserwacja dotyczy „dalszych znajomych” (93%) oraz przyjaciół (80%), a także członków rodziny (blisko połowa). Polacy rzadko podejmują interwencje wobec pijanych za kierownicą. Tłumaczą to obawą przed oskarżeniem o donosicielstwo, niechęcią do wtrącania się w „nie swoje sprawy” czy lękiem przed próbą zemsty.

Celem kampanii „Powstrzymaj pijanego kierowcę” jest podniesienie poziomu świadomości polskiego społeczeństwa na temat wpływu alkoholu na organizm kierowcy oraz możliwych skutków jazdy po pijanemu. Upowszechniamy informacje na temat możliwych form interwencji wobec pijanych kierowców. Kampania startuje tuż przed majowym weekendem, by w tym szczególnym okresie uwrażliwić społeczeństwo na problem pijanych kierowców.Zadaniem kampanii jest zmiana niekorzystnych postaw wobec problemu nietrzeźwości na drogach. Służą temu m.in. filmy edukacyjne obrazujące prawidłowe formy interwencji oraz spot promocyjny. Filmy można obejrzeć na stronie internetowej lub pobrać je w wysokiej lub niskiej rozdzielczości.


Na stronie znajdują się także m.in. rady dla świadków jazdy pod wpływem alkoholu. Ich autorami są przedstawiciele Policji, eksperci z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, psychologowie transportu oraz specjaliści z zakresu uzależnień i profilaktyki zachowań ryzykownych.


Kampania ma charakter ogólnopolski i jest oparta na współpracy z samorządami – w szczególności lokalnymi strukturami odpowiedzialnymi za rozwiązywanie problemów alkoholowych. Dla wszystkich gmin w Polsce przygotowano materiały pomocne przy planowaniu i realizacji lokalnych działań z zakresu przeciwdziałania nietrzeźwości na drogach. To m.in. przewodnik zawierający program profilaktyczny do realizacji w szkołach nauki jazdy.Zapraszamy do zapoznania się z materiałami na stronie projektu: