Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Czwartek, 1 Październik 2020r. imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Aktualności

PREMIERA SPEKTAKLU PLENEROWEGO „SEN NOCY LETNIEJ"
(2013-07-26)

2, 3 i 4 SIERPNIA: PREMIERA SPEKTAKLU PLENEROWEGO „SEN NOCY LETNIEJ”, godz. 20.30, stacja kolejki wąskotorowej w Dynowie

„Sen nocy letniej” Szekspira daje ogromne możliwości interpretacyjne. Uniwersalność tego tekstu pozwala na umieszczenie akcji w każdym miejscu na świecie. Dramat ten dotyczy zarówno problemów egzystencjalnych, emocjonalnych jak i społecznych. Człowiek pozornie panujący nad swoim życiem zdany jest na łaskę lub niełaskę świata metafizycznego. Nasz „Sen nocy letniej” będzie opowieścią o współczesnym człowieku: o jego namiętnościach, tęsknotach oraz o przenikaniu się różnych środowisk: oto świat elfów - ludzi niekonwencjonalnych, żyjących bardziej duchowo niż cieleśnie zderzać się będzie ze światem rzemieślników, ludzi stojących twardo na ziemi - racjonalnych, prostych, ale także spragnionych sztuki. Pojawi się również świat materialistów, ludzi pozornie rządzących. Te trzy grupy spaja czwórka młodych ludzi, którzy poszukując swojego szczęścia miotają się pomiędzy narzuconymi zasadami, a swoimi emocjami, ulegając chwilowym namiętnościom. Zatem „Sen nocy letniej” będzie spektaklem happeningowym, intuicyjnym, obecnym „tu i teraz”.

 

Każdorazowo realizując spektakle Stowarzyszenie De-Novo musi „powoływać do życia” widownię i uczestników całego wydarzenia. Z roku na rok szuka innych dróg do nich, sposobów by mieszkańców miasteczka, a szczególnie młodzież i dzieci „przyciągnąć” na stację kolejki wąskotorowej w Dynowie już w trakcie przygotowań. Tym razem zależy im, aby być OBECNYMI tam, gdzie w naturalny sposób przebiega życie społeczności dynowskiej: w sklepie, na targu, w bibliotece oraz przyjrzeć się bliżej pracy rzemieślników. Młodzież pod okiem fachowców (Piotr Domalewski: gr. filmowa,  grupa „Gęsiej Skórka”: gr. performance) poprzez działania z mieszkańcami (np. akcje performatywne) zbierze materiał filmowy i fotograficzny, którego efekty będą widoczne w spektaklu: zastosowanie multimediów (filmy, teledysk, zdjęcia). Kolejnym założeniem jest wprowadzenia postaci ze spektaklu (dzieci i młodzież) w świat miasteczka, aby nauczyć się  świata elfów i rzemieślników; świata „tu i teraz” opartego na twardych regułach, (np. pracy i jej braku); świata „ducha” i emocji, który reprezentują one same. Elfy są wyraziste, nie chcą chować się za małomiasteczkowymi stereotypami, dlatego wprowadzają w świat „rzemieślników” lekki zamęt, ale też otwierają na nowe sytuacje. Zatem „Sen nocy letniej” będzie spektaklem happeningowym, intuicyjnym, obecnym „tu i teraz”.

 

 

 18 LIPCA – 2 SIERPNIA: REALIZACJA PROGRAMU „LATO W TEATRZE” FINANSOWANEGO ZE       ŚRODKÓW MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

 

Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem De-Novo, które jest pomysłodawcą spektakli plenerowych oraz warsztatów artystycznych w Dynowie realizuje w terminie 18 lipca – 2 sierpnia Program "lato w teatrze". Efektem pracy z dziećmi i z młodzieżą jest spektakl plenerowy: „Sen nocy letniej”. Celem przedsięwzięcia w pierwszej kolejności jest zapoznanie uczestnikom warsztatów ze specyfiką sztuki plenerowej, teatru lalkowego, muzycznego oraz z twórczością W. Szekspira. Ponadto główną zasadą działań artystycznych w Dynowie jest łączenie we wspólnej pracy zawodowych plastyków, scenografów, muzyków, aktorów, animatorów kultury z amatorami – mieszkańcami miasteczka, w tym z dziećmi i młodzieżą, co daje niesamowite efekty kreacyjne oraz rozwojowe.

 

„Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzają wakacje w swojej miejscowości. Między 29 czerwca a 1 września 2013 roku w trzydziestu miastach i miasteczkach w całej Polsce odbywają się teatralne półkolonie i warsztaty, podczas których młodzi uczestnicy przygotowują spektakl pod opieką profesjonalnych artystów. Dwutygodniowe warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. „Lato w teatrze” jest programem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego koordynowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

 

Ważne linki:

 

Ważne strony:

 

Plakat promujący wydarzenie:

 

Kontakt: Aneta Pepaś (724-999-888), mok@dynow.pl

 

Zapowiedź - Sen Nocy Letniej 2013 from Musztarda Kędzierska on Vimeo.