Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Poniedziałek, 28 Wrzesień 2020r. imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Aktualności

Premiera spektaklu plenerowego - Księga Raju,
6 i 7 sierpnia, godz. 20.30 teren stacji kolejki wąskotorowej
w Dynowie (2011-07-27)

"Księga Raju" - Icyka Mangera to powieść, oparta na chasydzkiej legendzie, według której  zanim człowiek przyjdzie na świat jest aniołkiem w raju. A  tuż przed urodzeniem aniołek dostaje prztyczka w nos, aby zapomnieć o tym innym świecie i urodzić się bez obrazu utraconego raju.

Icyk Manger stwarza postać aniołka Szmula Aby, który sprytem unika prztyczka w nos i przychodząc na świat dokladnie pamięta jak wyglądał świat wieczny  i co tam się wydarzyło. Rajskie opowieści aniołka są nasiąknięte chasydzką filozofią i humorem.


Spektakl nasz nie będzie tylko odtworzeniem historii Szmula Aby. Tak jak dla  Icyka Mangera  rajskie opowieści są tylko pretekstem do pokazania ziemskiego świata ze wszystkimi jego wadami, namiętnościami, stereotypami   tak chciałabym, aby Księga Raju stała się dla  nas punktem wyjścia do stworzenia spektaklu, w którym spróbujemy poniekąd uchwycić kondycje duchową współczesnego człowieka.


Raj Icyka Mangera to nic innego, jak widziany chasydzkimi oczami obraz wielokulturowej prowincji   we wschodniej Europie z czasu przed II wojną światową. (Księga Raju została wydana w 1939 roku). Chciałabym  ten obraz zderzyć z współczesnym wyobrażeniem raju  ludzi  którzy żyją  na tych samych terenach.   Rajska metafora ziemskiego życia stwarza dystans, który pomaga obiektywnie przyjrzeć się nam samym i przyznać się do naszych słabości ze specyficznym dla kultury żydowskiej przymrużeniem oka.


Magdalena Miklasz - reżyser.


 

Zobacz film promujący spektakl: