Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Niedziela, 19 Wrzesień 2021r. imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Aktualności

Festiwal DE-NOVO „SZTUKATAK” Dynów 2011
od 9 lipca do 30 sierpnia (2011-06-21)

Festiwal  DE-NOVO „sztukAtak” Dynów 2011 od 9 lipca do 30 sierpnia czyli „najazd” wszelkiego rodzaju sztuk na małe podkarpackie miasteczko, położne w dolinie Sanu.

Chcemy również przez tę nazwę promować hasło dla małych miasteczek Polski Wschodniej: sztukAtak. Chcemy z roku na rok poszerzać grono pasjonatów uczestnictwa w sztuce i kulturze na wysokim poziomie artystycznym. Chcemy być dobrym przykładem na to, że małe prowincjonalne miasteczka nie muszą reprezentować kultury „festynów”, że można rozwijać się nowocześnie i artystycznie na poziomie europejskim. 

 

Ideą trwającego cały miesiąc Festiwalu DE-NOVO sztukaAtak jest „budzenie” mieszkańców Dynowa i okolic do uczestnictwa w kulturze poprzez sztuką na najwyższym poziomie. Na cały miesiąc zapraszamy do Dynowa artystów z różnych regionów Polski i świata (USA, Czechy, Słowacja, Hiszpania) reprezentujących rozmaite dziedziny sztuki, a także studentów kilku szkół artystycznych, aby wspólnie z mieszkańcami Dynowa przygotowali profesjonalny spektakl plenerowy „Ksiega Raju” Icyk Manger – premiera 6 i 7 sierpnia. Pragniemy, aby mieszkańcy podkarpackiego miasteczka (szczególnie młodzież i dzieci) stali się twórcami i odbiorcami dzieła artystycznego, które tworzone jest w ich przestrzeniach życia codziennego, ale zarazem nie było działaniem inwazyjnym. Raczej pobudzało do niekonwencjonalnego myślenia i działania.


Ponadto w ramach festiwalu przewidujemy: cykl warsztatów „Pogórze Ekspress” skierowanych do turystów, mieszkańców Dynowa i okolic, szczególnie dzieci i młodzieży (warsztaty: taniec współczesny-rytmika,  cyrk, śpiew oraz gra na bębnach). Planujemy również imprezy towarzyszące: koncerty, pokazy studenckich etiud teatralnych i filmowych. 

 

Jednym z naszych najważniejszych założeń jest połączenie w pracy twórczej różnych środowisk, ponieważ stworzenie wielkiego, profesjonalnego widowiska w krótkim terminie (miesiąc) mobilizuje siły tkwiące wewnątrz środowiska lokalnego jak i poza nim, i jest doskonałą okazją do tego, aby burzyć wszelkiego rodzaju podziały i bariery. Dlatego też profesjonalni aktorzy, muzycy, choreografowie, scenografowie i reżyserzy - mają  dzielić scenę z amatorami, dzieci z dorosłymi, ludzie z miasta/ (z Polski i  europejskich metropolii) z ludźmi z prowincji. Ponadto zależy nam na wzajemnej współpracy wielu podmiotów bezpośrednio i pośrednio związanych z kulturą i edukacją m.in.: szkół, bibliotek, spółdzielni socjalnych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, firm komercyjnych itd. Podczas realizacji siedmiu wielkich, widowisk plenerowych zdobyliśmy duże doświadczenie w łączeniu ludzi i instytucji w celu realizacji wspólnego marzenia jakim była/jest realizacja profesjonalnych widowisk teatralnych.

 

Kolejka wąskotorowa w Dynowie promowana jest przez stowarzyszenie jako „artystyczna stacja”, która w okresie wakacji proponuje turystom warsztaty artystyczne „Pogórze Ekspress”. Chcemy poprzez Festiwal rozszerzać formułę warsztatów artystycznych dla turystów oraz promować to miejsce. Obecnie w Europie kolejki wąskotorowe przeżywają swój rozkwit. W swojej działalności chcemy nawiązać do tych, które promują się poprzez sztukę. Dynów jest miasteczkiem wielokulturowym. Ciągle obecna i żywa jest tu kultura: żydowska, ormiańska i ukraińska.

 

 

KONTAKT:

www.denovo.net.pl
de-novo1@wp.pl

Magdalena Miklasz
Prezes, reżyser
512-878-805

Ewa Woźniak
w-c Prezes, scenograf
513-784-147

Aneta Pepaś – menedżer
(kontakt w sprawach organizacyjnych)
603-470-019