Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Niedziela, 19 Wrzesień 2021r. imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Aktualności

219 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (2010-05-04)

W poniedziałek 3 maja 2010 r. obchodziliśmy 219 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień ten od ponad 200 lat przypomina Polakom o zrębach nowoczesnego państwa jakim miała stać się Rzeczpospolita pod rządami drugiego na świecie aktu konstytucyjnego. Konstytucja wprowadzała podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, zwiększyła uprawnienia mieszczan, zapowiadała poprawę sytuacji warstwy chłopskiej oraz zlikwidowała konfederacje i liberum veto w Sejmie. I choć samo święto nie było obchodzone przez większość czasu jaki dzieli nas od 1791 roku, to dzień 3 maja szybko urósł do rangi symbolu polskiej niepodległości, suwerenności i odrodzenia.

 

Z tej okazji w całej Polsce, a także w Dynowie odbyły się uroczyste obchody tego jakże ważnego w dziejach naszej państwowości wydarzenia.

 

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zbiegające się ze świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski rozpoczęła Msza Świętą w intencji Ojczyzny i Narodu. W mszy św. uczestniczyły Poczty Sztandarowe wszystkich Dynowskich Szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych, Zakładów Pracy, Instytucji oraz Organizacji działających w Dynowie, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Dynowie, harcerze z Czterdziestej Drużyny Harcerskiej przy Zespole Szkół w Dynowie, zaproszeni goście, władze miasta oraz licznie zebrani mieszkańcy.

 

Po Mszy Świętej przy wtórach Orkiestry Dętej wszyscy udali się na rynek miasta pod pomnik Króla Władysława Jagiełły, gdzie Burmistrz Miasta wraz z Przewodniczącą Rady Miasta złożyli kwiaty.

 

Po krótkim powitaniu oraz wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego Burmistrz Miasta Zygmunt Frańczak wygłosił okolicznościowy referat. Nie zabrakło również krótkiej części artystycznej przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół w Dynowie oraz koncertu Orkiestry Dętej w wykonaniu której wysłuchaliśmy wiązanki pieśni patriotycznych.


Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografi z uroczystości