Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Sobota, 19 Wrzesień 2020r. imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Aktualności

218 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (2009-05-03)

W niedzielę 3 maja 2009 r. obchodziliśmy 218 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień ten od ponad 200 lat przypomina Polakom o zrębach nowoczesnego państwa jakim miała stać się Rzeczpospolita pod rządami drugiego na świecie aktu konstytucyjnego. Konstytucja wprowadzała podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, zwiększyła uprawnienia mieszczan, zapowiadała poprawę sytuacji warstwy chłopskiej oraz zlikwidowała konfederacje i liberum veto w Sejmie. I choć samo święto nie było obchodzone przez większość czasu jaki dzieli nas od 1791 roku, to dzień 3 maja szybko urósł do rangi symbolu polskiej niepodległości, suwerenności i odrodzenia.

 

Z tej okazji w całej Polsce, a także w Dynowie odbyły się uroczyste obchody tego jakże ważnego w dziejach naszej państwowości wydarzenia.

 

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zbiegające się ze świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski rozpoczęła Msza Świętą w intencji Ojczyzny i Narodu. W mszy św. uczestniczyły Poczty Sztandarowe wszystkich Dynowskich Szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych, Zakładów Pracy, Instytucji oraz Organizacji działających w Dynowie, Miejska Orkiestra Dęta w Dynowie, harcerze z Czterdziestej Drużyny Harcerskiej przy Zespole Szkół w Dynowie, zaproszeni goście, władze miasta oraz licznie zebrani mieszkańcy.

 

Po Mszy Świętej przy wtórach Miejskiej Orkiestry Dętej wszyscy udali się na rynek miasta pod pomnik Króla Władysława Jagiełły, gdzie Burmistrz Miasta wraz z Przewodniczącą Rady Miasta złożyli kwiaty.

 

Po krótkim powitaniu oraz wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego Burmistrz Miasta Zygmunt Frańczak wygłosił okolicznościowy referat. Nie zabrakło również krótkiego koncertu Miejskiej Orkiestry Dętej w wykonaniu której wysłuchaliśmy wiązanki pieśni patriotycznych.

 

Dzień wcześniej 2 maja po raz szósty obchodziliśmy Dzień Flagi Narodowej. Ustanowione w 2004 roku święto mieszkańcy miasta uczcili poprzez wywieszenie flag państwowych na swoich domach.

 

Również dzieci z Miejskiego Przedszkola w Dynowie z okazji Dnia Flagi Narodowej 30 kwietnia (w czwartek) na stadionie MKS Dynovia zaprezentowały krótki montaż słowno – muzyczny po którym z chorągiewkami w dłoniach udały się do dynowskich zakładów pracy aby przekazać wszystkim symboliczne biało - czerwone Flagi Narodowe.  Delegacja dzieci odwiedziła również Urząd Miasta oraz Pana Burmistrza Miasta Dynowa.
 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii z uroczystości: