Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Poniedziałek, 21 Wrzesień 2020r. imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Aktualności

Dzień Ziemi w Dynowie (2009-04-22)

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi, to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie.  W tym dniu ludzie w wielu krajach, również i w Polsce prowadzą działania mające na celu ochronę środowiska, pokazują jak szanować  i nie szkodzić Ziemi.

Z okazji Dnia Ziemi na terenie ośrodka turystycznego „Błękitny San” uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Bartkówce przedstawili, przygotowaną wraz z nauczycielami specjalnie na ten Dzień, inscenizację pt. „Królewna Śmieszka i Ekoludki”. Ciekawa inscenizacja, przeplatana  piosenkami śpiewanymi przy akompaniamencie gitar,  miała na celu uświadomienie zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska i  pokazanie jak ważny i kruchy jest ekosystem planety ludzi.

Obchody Dnia Ziemi połączone zostały z topieniem marzanny  - symbolem zimy. Topienie marzanny to jedna z  podtrzymywanych do dziś tradycji, obchodzonych 21 marca.  Dla naszych przodków obyczaj ten związany był z odwiecznym rytmem wegetacyjnym. Wyrażał radość z nadchodzącej wiosny, która oznaczała odrodzenie się świata, przyrody, zapowiadała przyszłe plony, a więc dostatek.

Ze względu na złą pogodę 21 marca topienie marzanny przeniesione zostało na 20 kwietnia.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotografii z imprezy: